Informácie:
+420 731 76 38 36

Telefonické objednávky:
+420 731 76 38 38

1) Vyberte oddělení

Zoznámte sa s farbami

Určite existujú farby, ktoré máte radi a farby, ktoré by ste nikdy v živote nepoužili, či už na oblečenie alebo v interiéri. Z toho je jasné, že farby nás ovplyvňujú viac, ako sme vôbec ochotní si pripustiť.


Zoberme si modelový príklad, máte stresujúce prácu a doma si potrebujete oddýchnuť, teda vytvoriť pokojnú a pohodovú atmosféru. Ponechajme bokom to, že tento fakt záleží aj na tom, s kým domov zdieľate, a zamerajme sa na zdanlivo nedôležitú maličkosť, akou je výmaľba vášho obývacej izby či spálne. Sálajú obe miestnosti teplými farbami, tj. Červenú, oranžovú alebo žltú? Potom sa nečudujte, že miesto odpočinku a spokojného driemania pri televízii či kvalitného spánku v posteli sa vám neustále naháňajú myšlienky sem tam, cítite sa napätí, nervózny a ruší vás aj vzdialené buchnutie dverami, ktoré by ste normálne úplne prešli. Problémy rovnakého charakteru budete mať aj vo chvíli, keď si necháte vymaľovať pracovňu zelenú, modrú, prípadne ďalšími studenými farbami. Tie totiž dokážu citlivejšie jedinca upokojiť, až utlmiť takmer do stavu spánku, takže v pracovnom tempe idete hlboko pod hranicou vášho bežného výkonu.

farebná paleta Vybersito.sk


Farebné pocity
Čo sa vám vybaví, keď vidíte modrú farbu. Voda? Neba? A čo pohľad na farbu červenú. Cítite teplo? Žltá vám pre zmenu najskôr ptipomene slnko a leto. Zelená pre zmenu pripomína sviežosť jari a prebúdzajúcej sa trávy, lesa ... Z toho vyplýva, že farby v nás dokážu vyvolať určité asociácie, ktoré vychádzajú z toho, že jednotlivé vjemny sú v našom mozgu filtrované skrz zážitky, skúsenosti a znalosti. Spomeniete si na jednu vec a hneď sa vám vybaví ďalší, inými slovami - reťazec asociáciou. Tie sa menia. Ak ste si pri pohľade na modrú farbu spomenuli na more, najskôr trávite letné prázdniny v Stredomorí, pokiaľ ale pôjdete k Baltu, more si spojíte s farbou zelenou. Toto však nemusí u každého fungovať rovnako, pretože asociácie sú vecou čisto individuálne. Odrážajú totiž naše jedinečné zážitky.

Farebná terapia

Farbami sa dá liečiť a vedeli to už starí Gréci a Egypťania. Možno vás prekvapí, že farby môžu ovplyvniť aj nevidiacich ľudí. Tak napríklad, ak privediete slepca do modro vymaľované miestnosti, jeho teplota klesne, naopak v červenej alebo oranžovej výmaľbe stúpne, to všetko pri fakte, že izbová teplota je v oboch prípadoch rovnaká. Je však potrebné dodať, že colorterapia, čiže liečba farbou, nenahrádza klasickú liečbu, ale slúži len ako doplnok. Táto metóda sa používa pri liečbe nespavosti, únavového syndrómu, pri depresiách, zvýšenom krvnom tlaku, migréne alebo pri duševných či fyzických ťažkostiach.

farby Vybersito.sk
 

 
Temperamentné farby

Z mnohých psychologických výskumov je jasné, že farby súvisí s ľudským temperamentom. Obľúbená modrá farba je zosobnením pokoja, súladu a uspokojenie. Je obľúbená u citlivých ľudí, ktorí žijú bohatým vnútorným životom a hľadajú životnú rovnováhu v rodinnom šťastí. Modrú farbu často odmietajú mladí ľudia, ktorí by sa radi vymanili z vplyvu rodičov.

Ďalšou zaujímavou farbou na palete je zelená, ideálna pre ľudí, kteřrí majú pre strach urobené, stoja si vždy za svojím a nebojí sa žiadnych prekážok. Hoci radi ovládajú a kontrolujú, vie aj starať. Tí, ktorí zelenú nemusia, sú ľudia originálny, ale súčasne aj ľudia vnútorne neistí.

Žltú vyznávajú hlavne bezprostredný ľudia, ktorí sú plní nádejí a očakávaní. Je to totiž farba zmeny. A kto naopak žltú odmieta, sú ľudia sklamaní, obávajúci sa budúcnosti.

Je vašou obľúbenou farbou červená? Tá z psychologického hľadiska predstavuje životnú silu, aktivitu a ústretový kontakt s okolím. Najviac sa s ňou stretnete u cieľavedomých a energických ľudí. Nepáči sa vám? Možno za vašou nechuťou stojí únava a celkové vyčerpanie.

Kombinácia červenej a modrej, teda studené a teplé farby je fialová. Z psychologického hľadiska sa jedná o farbu nezrelosti. Milujú ju tajnostkársky jedinci a rozhodne sa nehodí k ľuďom, ktorí vyznávajú životné istoty.

Obľúbenou farbou je čierna, ale tá podľa psychológov upozorňuje na nejaký závažný problém. Všeobecne sa jedná o farbu vzdoru a protestu.

Keď bola reč o čiernej, nesmieme zabudnúť na nevinnú a čistú bielu. Je to farba ľudí, ktorí chcú byť dokonalí, ale tiež ľudí neistých. Možno vás prekvapí, že hoci ju ľudia neodmietajú, nepatrí medzi zvlášť obľúbené farby.

 paleta farieb Vybersito.sk

 


Čo ste ešte nevedeli o farbách:

tak napríklad žltá farba pocitovo zvyšuje teplotu v miestnosti, síce len o cca dva stupne, ale aj to sa hodí
zelená je farbou žiarlivcov
červená farba je pre Číňanov farbou šťastie
biela farba je v Oriente farbou smútku
čierna farba je vraj farbou smútku preto, aby duch zosnulého čierno oblečeného človeka,, prehliadol "a nevzal si ho so sebou na večnosť ...
 

Foto: Freeimages.com

V košíku nie sú žiadne položky.