Informácie:
+420 731 76 38 36

Telefonické objednávky:
+420 731 76 38 38

1) Vyberte oddělení

Ukladáme záhradu na zimný spánok

Ak chcete mať záhradu budúci rok rovnako krásnu ako tento rok, mali by ste sa s ňou náležite rozlúčiť a pritom pamätať aj na nasledujúcu jar. Na čo je teda potrebné nezabudnúť:

Začíname trávnikom
Pripravte si poriadne hrable, aby ste sa toľko nenadreli, možno bude lepšie aj vysávač na lístie, čo je naskrz príjemné vybavenie pre tie, ktoré majú problémy s chrbtom. Snažte sa teda trávnik poriadne vyčistiť, a to vrátane opadaného ovocia. Pred zimou je vhodné trávnik ešte raz pokosiť a v prípade, že sa vyskytuje mach, takisto povápnit. Nezabudnite ani na zvyšné ovocie na stromoch, aby ste zamedzili vzniku rôznych plesní a chorôb prenášajúcich sa na ďalšiu úrodu. Rovnako je potrebné pozberať všetko zo záhonov a tie poriadne zrýľovať.


 

Radšej zakryte aj mrazuvzdorné rastliny

Aj keď ceduľky na kríkoch či trvalkách hlásajú, že sa zimy nebojí, nedá sa týmto upozornením výrobcov tak úplne riadiť. Ide o to, že napríklad zvládnu teploty okolo bodu mrazu, ale akonáhle tieto klesnú ešte viac a navyše budú trvať dlhší čas, mráz je poškodí a ďalší rok môžete vsádzať znova, čo je nielen škoda práce, ale aj peňazí. Niektoré rastliny stačí zakryť lístím, ktoré ste shrabali pri upratovaní trávniku, na vyššiu exempláre bude vhodná netkaná textília, ktorú je obaľte dobre pripevnite.
Ak fandíte rastlinám v nádobe, nech už kríkom alebo stromčekom, rozhodne neplatí, že tu budú viac chránené ako vo voľnej pôde, naopak môže dôjsť k ďaleko rýchlejšiemu premrznutiu. V prípade, že vlastníte takéto jeden či dva kvetináče, urobte v záhrade v krajine dieru a do nej je,, zasaďte ", vršok potom opäť obaľte netkanou textíliou. Ak máte ale kvetináčov viac, je nezmysel, aby ste kvôli nim zryli celú záhradu. V prvom rade je preto nutné vhodne obaliť vlastný kvetináč s koreňmi, ideálne polystyrénovou hmotou, prípadne slamou, jutou pod. a samozrejme aj zabezpečiť vrchná časť rastliny či kríky. a pozor na dôležitú vec, pretože korene týchto rastlín nemôžu prijímať vlahu, je vhodné ich čas od času, v prípade, že neprší alebo nepadá sneh, zájsť - samozrejme v čase, keď nemrzne, aby kvetináč nepopraskal a nedošlo k znehodnoteniu rastliny.

 


Zazimujte skleník i záhradný nábytok
Dôležité je poriadne vyčistiť pôdu, zbaviť ju všetkých odkvitnutých rastlín a zeleniny. Po tej ju zrýľujeme do hĺbky aspoň 30 cm. Tak ju nechajte až do jari, aby poriadne premrzli, takže sa zbaví všetkých škodcov. Pôdu takto pohnojte. Skleník by ste mali vydezinfikovať, k tomu sa hodí napr. Zapálené sírne knôty. Nezabudnite vyčistiť aj nádoby, ktoré v skleníku používate. Najlepšie je ich vypláchnuť, nechať vyschnúť a upratať na suché miesto. Skontrolujte stav konštrukcie, ktorá by mala vydržať snehovú nádielku a vymeňte prípadná rozbité okná. Počítajte s tým, že potrebné skleník počas zimy kontrolovať a odmeťte spomínaný sneh.
Aj keď sa u niektorých typov záhradného nábytku uvádza, že znesie akékoľvek výkyvy počasia a teda aj zimu, je lepšie ho v každom prípade s koncom pekných dní upratať. Ešte pred tým ho prezrite, skontrolujte, či je v poriadku, umyte ho a nechajte uschnúť. Jednotlivé typy nábytku ošetrujte podľa odporúčaní výrobcu. Nábytok skladujte v suchom prostredí a ak je to len trochu možné, nenechávajte ho ani na krytej terase.

sklenik Vybersito.sk

Uložte záhradné náčinie
Akonáhle dokončíte všetky práce, je čas na kontrolu náradia. To je potrebné pripraviť na zimu. Všetko očistiť, osušiť, opraviť, naolejovať, nechať nabrúsiť nožnice, kosačku odviesť na kontrolu do servisu, kde ju kompletne a hlavne odborne rozoberú a pripraví na ďalšiu sezónu. Ak sa rozhodnete pre domáci variant, minimálne vymeňte olej, pôvodná je však potrebné správne zlikvidovať. Kosačku zbavte špachtľou nánosov starej trávy a bahna. Rozhodne ju neumývajte vodou! Ak to sami zvládnete, vyčistite filter a namažte.


Foto: FreeImages.com

V košíku nie sú žiadne položky.