Informácie:
+420 731 76 38 36

Telefonické objednávky:
+420 731 76 38 38

1) Vyberte oddělení

Na záhradu patrí kompostér

Možno ste už párkrát riešili otázku, kam s pokosenou trávou, zvyšky kvetov, naštěpkovanými vetvičkami, popadaným ovocím, starú zeminou z kvetináčov a ďalším biologickým odpadom z vašej záhrady. Do popolnice? Tak to ani náhodou. Ostatne, tam nepatrí ani biologický odpad z domácnosti ako sú šupky od zemiakov, ovocia a ďalšie zeleniny, škrupiny od vajec, čajové vrecúška apod. Zbavili by ste sa totiž základu pre kvalitné domáce kompost, ktorý sa vám pri zahradničení bude rozhodne hodiť.

Kam s ním
Než sa pustíte do vlastného kompostovanie, je potrebné vybrať vhodnú veľkosť kompostéru. Ako veľký by mal byť, záleží na tom, ako veľkú máte záhradu, veľkosť zatrávnenej plochy, ako často pracujete na záhonoch, prípadne aj či vyprodukujete v domácnosti dostatok vhodného odpadu. Ďalej je nutné nájsť pre kompostér vhodné miesto, teda také, ktoré nebude na priamom slnku, veterné strane a nemal by stáť ani na prudkom daždi, tj. Ideálne pod stromom.

kompostér Vybersito.sk
Správny obsah
Je dobré vedieť, že obsah zložiek v komposte by mal byť v určitom pomere. Inými slovami, ak do kompostéru nahádžete väčšie množstvo trávy, lístia alebo šupiek od zeleniny, prisypte k nim aj trochu klasickej zeminy, pretože kompost tak bude lepšie dozrievať. Klasický kompost treba prevzdušňovať s pomocou nadrcených vetvičiek či slamy a hlavne aspoň raz za sezónu prekopať, aby vyzrel. Na to existujú aj prostriedky, ktoré tomuto procesu napomôžu.

Vhodný typ kompostéru
O niečo jednoduchšie kompostovanie ponúka rotačný kompostér, v ktorých sa dá kompostovaný obsah dobre prevzdušňovať, a to nielen otvory vnútri bubna, ale aj otáčaním, vďaka ktorému odpadá namáhavé prekopávaní v prípade klasického kompostér.


Čo do kompostu nepatria
Už vieme, čo dať do kompostu. Je ale tiež dobré vedieť, čo tam nepatrí. Tak predovšetkým akejkoľvek rastliny napadnuté škodcami alebo chorobami, kôstky z ovocia, kosti, zvyšky mäsa, tukov, stavebnú suť, kamene, popol z uhlia, plasty, porcelán a ďalšie nerozložiteľné látky, rovnako ako psie alebo mačacie exkrementy, ale tiež napríklad zemiakové vňate.

kompostér Vybersito.sk
Ani sucho ani mokro
V kompostéry nesmie dôjsť k premokreniu, pretože by mohol začať hniť a obsah pochopiteľne zapáchať. Nemal by však ani vyschnúť, pretože inak hrozí zánik kompostovacieho procesu.

Kompostujeme
Pri splnení všetkých podmienok, ktoré vyžaduje kompostovanie, možno kompost začať používať asi za dva až tri mesiace. Aby bol ale úplne vyzretý, musel by v kompostéru ležať približne pol roka až rok. Hotový kompost je tmavo hnedý, voňavý, štruktúrou pripomína záhradné zeminu.

V košíku nie sú žiadne položky.