Informácie:
+420 731 76 38 36

Telefonické objednávky:
+420 731 76 38 38

1) Vyberte oddělení

Lamino LTD

Čo je LTD?
LTD patrí v nábytkárskom priemysle medzi najčastejšie využívané materiály, a to pre všetky typy nábytku. LTD je vo svojej podstate drevotriesková doska povrchovo dokončená fóliou. Jenda sa o druh papiera namočený v melamínové živicu, všeobecne známy pod názvom lamino. Vyrábané je v mnohých farebných dekoroch a odtieňoch. Súčasné technológie umožňujú výrobu dekorov len ťažko rozpoznateľných od prírodného dreva.
Bočné plochy dosiek sú dokončené ABS hranou ktorý chráni dosky pred mechanickým poškodením a pôsobeniu vlhkosti na materiál.
Nevýhodou lamina je oproti drevu vyššia hmotnosť a horšie fyzikálnomechanické vlastnosti, výhodou sa však javí velkoplošnost materiálu a eliminácia chýb vyskytujúce sa u prírodného dreva.

 

V medzivojnovom období sa prejavoval nielen nedostatok dreva, ale tiež nedostatok materiálu vhodného výrobu preglejky. Alternatívou sa teda javila výroba drevotrieskovej dosky. Za vynálezcu je považovaný Max Himmlerheber z Nemecka. Komerčne sa tento materiál začal vyrábať v nemeckých Brémach v roku 1930. V Československu sa prvý trieskové dosky vyrábali od roku 1948 v Zlíne firmou Baťa. Zajímavsotí je, že na výrobu dřevostřískových dosiek sa zrejme požívali zvyšky z výroby obuvníckych drevených kopýt.
V roku 1949 bola zavedená licenčná výroba drevotriesky v Bučina Zvolen, čo prinieslo zásadný význam k rozšíreniu týchto materiálov.

výroba
Tieto dosky sa vyrábajú roztřískováním podrozměrečného dreva, drevného odpadu a drobných častíc, ako sú piliny, hobliny a triesky vznikajúce pri spracovaní dreva. Surovinu treba pred spracovaním zbaviť všetkých nečistôt. Triesky sa vysuší a zmiešajú so syntetickým lepidlom, následne sa z vzniknutého materiálu navrství koberec (v stredovej vrstve koberce sú hrubšie triesky, zatiaľ čo vonkajšie vrstvy sú tvorené jemnejšími trieskami). Takto pripravený koberec sa sa za vysokej teploty a tlaku zlisuje. Potom dochádza ku klimatizovanie dosiek a ich formátovanie na požadované rozmery. Následne sa na dosky nanesie lepidlo, aplikujú dekoračné papiere a všetko sa opäť zalisuje.

Údržba lamina je veľmi jednoduchá. Nečistoty možno utrieť iba suchou alebo mierne navlhčenou handričkou. Na odolnejšie škvrny možno použiť šetrný saponát. po mokrom očistení treba materiál riadne osošit, aby vlhkosť nespôsobila jeho nevratné znečistenie.

V košíku nie sú žiadne položky.