Informácie:
+420 731 76 38 36

Telefonické objednávky:
+420 731 76 38 38

1) Vyberte oddělení

Koža

Koža

Koža ako materiál všeobecne vznikol ako vedľajší produkt potravinárskych produktov pri spracovaní dobytka. Pre nábytkársky priemysel je využívaná najmä kože hovädzie, pre odevný a obuvnícky potom koža bravčová, kozie a ovčie. Spracovanie kože je proces technologicky veľmi náročný, zahŕňajúce približne dvadsať fáz spracovania, čo sa premieta do ceny kože. Zo surovej kože je treba odstrániť srsť, zvyšky tuku a prebytočných tkanív a nečistôt. Následne vzniká takzvaná holina, ktorú treba vyčinit.

  V nábytkárskom priemysle sa využívajú dve základné úpravy kože, a to koža impregnovaná a naturálne. Impregnovaná koža je opatrená niekoľkými vrstvami impregnácie. Takto ošetrená koža poskytuje dlhú životnosť a minimálnu údržbu. Tieto ochranné vrstvy nie sú znateľné, ale výrazne spomaľujú starnutie kože, bráni znečisteniu i poškodeniu a najmä tiež vstrebávanie tekutín, čo môže kožu nezvratne poškodiť. Všeobecne platí pravidlo, že čím viac impregnačných vrstiev, tým je koža odolnejšia, čo sa však prejaví na cene materiálu.
Naturálny typ kože sa používa bez akéhokoľvek povrchového ošetrenia. Vďaka absencii ochranných vrstiev sa bežným užívaním na povrchu vytvorí patina, ktorá materiál chráni. Kože tak získa originálny a prírodný vzhľad.
Koža ako prírodný materiál má jedinečné vlastnosti. Nemožno teda očakávať, že na jednotlivých častiach nábytku bude neustále rovnaká textúra povrchne. Môžeme nájsť miesta jemnejšie aj hrubšie.

Starostlivosť o kožený nábytok
Ak o kožu primerane staráme, je v podstate nezničiteľná. Je potrebné sa vyvarovať výrazným zmenám teplôt a dlhodobému vystavovanie slnečným lúčom a vysokým teplotám (napr. umiestnenie u zdrojov tepla), pretože koža stráca svoju elasticitu a schopnosť pracovať, tvrdne a blednú farby. Z domácich maznáčikov je pre kožený nábytok nebezpečná mačka, jej pazúriky môžu na koženom nábytku zanechať nezvratné poškodenie.
Čo sa týka čistenia kožených výrobkov, tu Páľte, že menej znamená viac. Koža svoj luxusný vzhľad získava používaním, a niekedy sú už nové výrobky opatrené umelou patinou. Časté čistenie sa neodporúča, a v žiadnom prípade nie je možné používať leštiace prípravky, pasty a univerzálne čističe či prípravky na starostlivosť o obuv. V prípade napr mastných škrvrny nie je dôvod k panike. Po istom čase sa škvrna absorbuje a do istej miery rozptýli, takže nakoniec zostane škvrnka Stova znatelá. Neznamená to ale, že by sme k údržbe doporučvali mastné prípravky (masť, detské olejčeky, indulonu a podobne), čo veľmi často počúvame ako ľudové a osvedčené prostriedky pre starostlivosť. V prípade znečistenia je vhodné použiť prípravky určené na čistenie kože, nie pracie prášky, aviváže, jary a iné chemické čističe. V dôsledku toho vnikajú na koži farebné mapy z dôvodu vymytie farby, ďalej sa koža vysuší, odmastí, následne tvrdne a praská. Pri menšom znečistení môžeme použiť mydlo s nízkym Ph a handričkou navlhčenou v mydlovej vode sa krúživými pohybmi pokúsime škvrnu odstrániť.
Bežné ošetrenie formou impregnácie by malo prebiehať jeden až dvakrát do roka.

                               

                                                                

V košíku nie sú žiadne položky.