Informácie:
+420 731 76 38 36

Telefonické objednávky:
+420 731 76 38 38

1) Vyberte oddělení

Jedálenská stolička - ako vybrať tú správnu

Možno si teraz práve hovoríte, čo môže byť na výbere jedálenské stoličky zložitého. Opak je ale pravdou. Stačí sa len pozrieť, koľko variantov jedálenských stoličiek je momentálne na trhu. Líšia sa v materiáloch, farbách i tvaroch. Navyše je potrebné brať ohľad aj na zdravotnú stránku veci. Presnejšie povedané, ako dobre sa vám na jedálenský stoličke bude sedieť. Nie vždy ide totiž ruka v ruke pekný dizajn a zdravé a pohodlné sedenie.

jedálenská stolička Vybersito.sk

Na veľkosti i stavbe záleží
Jedným zo základných kritérií výberu jedálenská stolička je veľkosť miestnosti, kde bude stáť. Ak máte napríklad menšiu kuchyňu, jedáleň či jedálenský kút, radšej vyberajte stoličku s nižším operadlom a subtílnejšie konštrukcie, ktoré toľko nezahltí už tak malý priestor.
Do veľkej jedálne si naopak môžete dovoliť zaobstarať bytelné stoličky s vyšším plným operadlom a tiež s opierkami.
Všeobecne je potrebné sa zaujímať aj o konštrukčné riešenie jedálenské stoličky, aby sa vám nestalo, že za pol roka budete mať stoličky rozkývané. Pevnosť zaručí skrutkované spoje, prípadne ohýbané. Pozor si dajte na váhové zaťaženie stoličky. Niektoré typy majú jasne definovanú hmotnosť, ktorú by nebolo rozumné prekračovať.

Aký stôl, také stoličky
Ďalším dôležitým faktorom pri rozhodovaní o tom, akú jedálenskú stoličku vybrať, je jedálenský stôl a priestor, ktorý zaberá, vrátane budúcich stoličiek. Tvarov jedálenských stolov je veľká kopa, od klasických štvorcových, cez okrúhle, až napríklad po oválne. Nie ku všetkým sa hodia všetky stoličky. Navyše ide o to, aby jedálenská stolička ladila s typom jedálenského stola. Kto nemá rád pri zariaďovaní interiérov príliš veľkú uniformitu, nepochybne siahne po riešenie samostatný jedálenský stôl a solitérne stoličky. Veľmi originálne tak môže byť napríklad duo klasický masívny jedálenský stôl a stoličky s umelohmotným sedákom na drevených nohách.

jedálenská stolička Vybersito.sk

Stolička v číslach
Aby sa vám na jedálenskej stoličke dobre sedelo, dávajte si pozor na rozmery stoličky. Tie by mali vychádzať zo skutočnej výšky jednotlivých členov rodiny, ktorí sa pravidelne stretávajú pri jedálenskom stole. Všeobecne platí, že pri posedení na jedálenskej stoličke (a nielen na nej) by malo vaše koleno zvierať pravý uhol a chodidlá by mala celou svojou plochou spočívať na zemi. To umožňuje sedák stoličky, ktorý bude vo výške okolo 45 cm. Ďalším dôležitým faktorom je dostatočne veľký priestor medzi spodným okrajom stola a sedadlom. Ten zvyčajne meria okolo 30 cm. Tak vás nebude pri sedení tlačiť do nôh hrana stola. Pri výbere sa zamerajte aj na šírku sedadla, ktorá by mala byť cca 40 cm. Ak si vyberiete jedálenská stolička s opierkami, mala by byť cca 45 cm. Pozor tiež na výšku operadla, vyššia umožňuje lepšie držanie chrbta, čím eliminuje boľavú chrbticu, nižšie sa hodí do menších priestorov. Ostatne, veľkosť interiéru ovplyvňuje aj celkovú veľkosť jedálenské stoličky. Ešte nezabudnite na priechodný priestor okolo stoličky, ktorý by mal byť cca 1 m.

Materiál a údržba
Kvalitou nič nepredbehne jedálenské stoličky z dreveného masívu. zaobstarať sa dajú aj stoličky v rôznych kombináciách, napríklad kov + koženka, drevo + umelá hmota, čalúnenie a pod. Pri výbere materiálu myslite na jeho údržbu. Jedálenské stoličky sú súčasťou záťažového priestoru, takže nečakajte, že ich bude stačiť len zľahka otrieť. Obzvlášť s malými deťmi stoličky dostávajú pomerne veľa zabrať. To môže byť problém treba v prípade čalúnených stoličiek, kde je následné čistenie predsa len zložitejšie než napríklad u stoličiek z umelej hmoty. Na druhú stranu bude posedenie na nich predsa len o niečo tvrdšie. Je preto dôležité, aké priority si nastavíte.

jedálenská stolička Vybersito.sk
Veľký výber jedálnych stoličiek nájdete napríklad tu.

V košíku nie sú žiadne položky.