Informácie:
+420 731 76 38 36

Telefonické objednávky:
+420 731 76 38 38

1) Vyberte oddělení

Hliník

 Hliník-Al

Hliník je belavo šedý, veľmi ľahký, pevný a tvárny kov, jeden z prvkov najbohatšie zastúpených v zemskej kôre. Vyznačuje sa vysokou vodivosťou nielen tepelnú, ale aj elektrickú. V minulosti sa z hliníka vyrábali príbory a ostatné kuchynské riad. Vzhľadom k tomu, že hliník môže reagovať s niektorými kyselinami obsaženýmni v potravinách, príbory a riad sa z neho už nevyrába. Napriek tomu sa v potravinárstve stále používajú hlinikové fólie. V elektrotechnike bol Al využívaný na domáce rozvody elektriny. Dnes je nahradený medenými rozvodmi. V súčasnosti je hliník hojne využívaný v forme zliatin nielen v automobilovom, aviatické priemysle, ale aj na výrobu cyklistických kolies a ďalšie. Vďaka značným zásobám bauxitu, rudy z ktorej sa Al vyrába, je hliník pomerne lacným materiálom.
Zaujímavosťou je, že v roku 1855 bol na parížskej výstave vystavovaný vedľa kráľovských korunovačných klenotov. Dôvodom bolo jeho značne obtiažne a zložité spracovanie a bol teda pomerne vzácny.
V nábytkárskom priemysle má dnes hliník nezastupiteľné miesto. Vyrába sa hlinikové rámy postelí, vďaka nízkej korózii záhradný nábytok, úchytky, nohy k nábytku, rôzne lišty atď Vyznačuje sa veľmi dobrými fyzikálnymi vlastnosťami, ako je nízka hmotnosť, pevnosť, kujnosť, pevnosť v ťahu a vysoká odolnosť proti korózii. Nespornou výhodou je možnosť výroby zliatin s rozmanitými vlastnosťami.

            
                                                                                                                                                                                                                                                                                    
    

V košíku nie sú žiadne položky.