Informácie:
+420 731 76 38 36

Telefonické objednávky:
+420 731 76 38 38

1) Vyberte oddělení

Farby v interiéri

Možno vás to na prvý pohľad ani nenapadne, ale farby sú neoddeliteľnou, veľmi dôležitou súčasťou nášho života. Niektoré farby vie upokojiť, iné nás naopak prebudí k životu, ďalším sa vyhýbame, pretože v nás vyvolávajú negatívne pocity. To, ako na nás farby pôsobia, sa stalo základom pre typológiu farieb v obliekaní a líčení. Čoskoro sa tiež prišlo na to, že nemenej dôležitý je výber farieb aj v domácom interiéri, kde sa potrebujeme cítiť uvoľnene, navodiť pocity pokoja pred spánkom, mať chuť k jedlu, tvorivej činnosti. A presne toto všetko farby vie.

farby v interieri Vybersito.sk 


Stalo sa vám už niekedy, že ste prišli z práce domov a tešili ste sa, ako si oddýchnete, upokojíte myseľ, zrelaxujete, lenže pocit úľavy z toho, že ste konečne doma sa nie a nie dostaviť? Naopak vás prepadla ešte väčší nervozita, roztržitosť, myšlienky vám neustále behali sem tam a stále ste mali pocit, že vám niečo,, vadí? "To je pokojne možné. Rušiť vás totiž mohli nesprávne zvolené farby vo vašom interiéri, a to obzvlášť vo chvíli , kedy sa tieto negatívne dojmy opakovali častejšie.

detska izba Vybersito.sk 

Teplá alebo studená
Nejde o vodu, ale o základné kategórie, ktorými rozdeľujeme farby. Ak vám doma býva zima a cítite sa akoby bez energie, zvoľte niektorú z teplých farieb, kam patrí napríklad žltá, oranžová, červená alebo hnedá. Teplé farby totiž dokážu navodiť pocit tepla, dodávajú svojmu okoliu energiu, aktivujú atmosféru a tým aj jej účastníkmi. Viete, že napríklad žltá farba podporuje myslenie? Aj preto sa odporúča do pracovní, kancelárií, alebo študentských izieb.
Studené farby pocitovo znižujú teplotu, navodzujú chlad, akýsi dôstojný pokoj. Pôsobí upokojujúcim dojmom, hodí sa do miestností určených k odpočinku alebo na relaxáciu. Patrí sem modrá, zelená, fialová, tyrkysová farba.

spálňa Vybersito.sk 

Kam s nimi
V prvom rade treba povedať, že pri výbere farieb do interiéru by ste mali zabudnúť na to, aké farby sú momentálne tzv. V móde, čiže trendy. Nemusí vám totiž na veľkej ploche vyhovovať pocitovo a taká náprava je potom pomerne zložitá, nehovoriac o vynaložených financiách. Dá sa predpokladať, že si z farebného vzorkovníka nebudeme vyberať tmavé farby, a keď už, tak výlučne na doplnenie ďalšieho farebného spektra.
Aj keď sa nám niektoré farby páčia, môžu svojim odtieňom,, pracovať "v miestnosti úplne inak, než by sme si priali. Preto by sme pri výbere farieb nemali zabúdať na to, ako na nás pôsobí po psychickej stránke. Aj keď napríklad modrá farba upokojuje, navodzuje pocit relaxácie a je teda vhodná do spálne, majte na pamäti, že byť tak úplne pokojní nie je v tomto interiéri asi zrovna žiadúce. Stačí ju ovšem ľahko tzv. rozbiť ďalším odtieňom a okamžite získate novú atmosféru. Spomenuli sme, že sa žltá farba hodí do miestností, kde sa duševne pracuje. Lenže okrem toho, že dokáže vyburcovať myseľ, napomáha tiež trávenie, preto sa nebojte s ňou vymaľovať kuchyňu, či jedáleň.

kuchyně Vybersito.sk 

Malý, veľký
S farbami ide totiž všetko. Ak máte pocit, že váš izba je malý, alebo naopak príliš veľký, nie je nič jednoduchšie, než mu trochu pomôcť a rozhodne to nemusí znamenať, že by ste sa museli prebúrať kamsi k susedom, alebo z jednej miestnosti vyrobiť priečkou dve. Práve farby dokážu čarovať s optikou doslova čarovne. Tmavú malú miestnosť opticky zväčšíte studenými farbami, zatiaľ čo veľké miestnosti dodáte útulnú atmosféru farbami teplými.

obývačka Vybersito.sk
 
farebný nábytok
Miestnosť nezmenší len vhodne vymaľované steny, ale aj tmavý a veľký nábytok. Preto by stena za ním nemala byť v kontrastnom odtieni, aby zbytočne nevyniknul, ale naopak zapadol. Ak máte obývacia izba spojená s kuchynským kútom, je pre kuchyňu vhodnejšie svetlý až biely nábytok, ktorý pôsobí nenápadným dojmom a neprebije vybavenie obývacej izby. Mať príliš nábytku, alebo taký, ktorý nám tzv. Padá na hlavu, rozhodne nie je vhodné usporiadanie v spálni. Preto tu voľte tiež svetlú, najlepšie bielu farbu. Aby miestnosť nebola príliš fádna, môžete ju vybaviť farebnými doplnkami, ktoré jej dodajú ďalší rozmer.

Foto: Freeimages 

V košíku nie sú žiadne položky.