Informácie:
+420 731 76 38 36

Telefonické objednávky:
+420 731 76 38 38

1) Vyberte oddělení

Cesty ku kvalitnému spánku

Doba je rýchla, náročná, plná stresu. Aby sme ju zvládli, potrebujeme dostatok energie, ktorú nám prinesie vhodný odpočinok, a predovšetkým kvalitný spánok. Lenže dobre sa vyspať nie je vôbec tak jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá, a to obzvlášť vo chvíli, keď sa nechceme uchyľovať k medikamentom, ale zaspať úplne prirodzenou cestou, nebudiť sa a vyskočiť z postele až ešte len ráno. Ako teda na to.
Kam s ňou
Prvým krokom je správne umiestnenie spálne v byte. Ak je to len trochu možné, vyhnite sa orientáciu na ulici, obzvlášť v prípade, keď bývate na hlavnej triede, kde neustáva vďaka doprave ruch ani v noci. Ak máte tú možnosť, vyberajte spálňu podľa toho, kedy večer chodíte spať a ráno vstávate. Ak v oboch prípadoch zavčasu, ideálny pre vás bude variant na východ, pretože sa taká spálňa počas dňa neprehrieva. Vstávate naopak neskoro? Uléhejte v spálni otočené na sever. Ráno vás nebudú budiť slnečné lúče a aj celkovo je v takej miestnosti príjemná svetelná atmosféra. Síce to niekomu môže byť príjemné sledovať z postele západ slnka, ale berte na vedomie, že v takej spálni, obzvlášť v teplejších častiach roka, je večer doslova na padnutie, takže vám môže robiť problém zaspávanie, a to aj napriek tomu, že pred tým riadne vyvetráte.

spálňa Vybersito.sk 

Kúzla s priestorom
Ideálne sa vám bude zaspávať v miestnosti nepreplnené nábytkom. Je celkom jedno, ako je vaša spálňa veľká, pretože nie vždy dokážeme jej rozmery ovplyvniť, ale predovšetkým by mala byť vzdušná. Nábytkom ju preto zariaďujte citlivo s ohľadom na celkovú atmosféru v miestnosti.
Veľmi dôležité je aj rozmiestnenie nábytkového vybavenia. Tak napríklad postele by mali byť postavené tak, aby hlavou smerovali na sever a spiace videl na dvere. Tak si zaistíte počas spánku pokoj. Okolo postele by mal byť dostatočný priestor, ktorý nám umožní z nej pohodlne vstávať a do nej líhať. Nezabudnite, že k posteli samozrejme patria nočný stolík.
Posteľ ako taká je dôležitým aspektom správneho spánku. Mala by byť dostatočne široká aj dlhá, aby ste sa v nej mohli pohodlne rozvaliť, ale pritom si nepripadali ako na stratené VARTA. K posteli patrí rošt, ktorý vyberajte v súlade s matracom. Ľudia radi siahajú po mäkkých matracoch, ale nie pre každého sú také matrace vhodné. Správnym riešením nie sú ani príliš tvrdé matrace. Najlepším riešením je zvoliť matrac podľa vašej hmotnosti, prípadne matrac stredne tuhú, ktorá predstavuje zlatú strednú cestu pri výbere matracov.

spálňa Vybersito.sk 

V posteli
O matracoch už bola reč, ale dôležité sú aj vankúše a prikrývky. Ak máte problémy s krčnou chrbticou, je jasné, že potrebujete na spanie pevnú oporu, aby ste sa ráno nebudili s bolesťou hlavy. Ideálne preto bude anatomický vankúš, vďaka ktorému sa váš krk zrovná do správnej roviny. Nemenej dôležité sú aj prikrývky, ktoré, rovnako ako vankúše, by ste mali voliť v závislosti od podmienok na spanie. To znamená, že do teplej miestnosti si rozhodne nezaobstarávajte páperovú perinu, a naopak do chladnej miestnosti vám neposlúži deka z ľahkých materiálov. Pre alergikov sú vhodné lôžkoviny s antibakteriálnou výplňou as možnosťou prania, čo ďalej zvyšuje hygienu lôžka. A nezabudnite, do poslite nepatrí počítač, maximálne je povolená pekná kniha

Na čo ďalšieho nezabudnúť
Pred spaním by ste mali poriadne vyvetrať. Pozor na všelijaké pomôcky ako sú rôzne bylinkové zmesi do ionizérom pre spanie, vonné tyčinky k zaspávanie a pod. Môžu totiž vyvolať alergickú reakciu, bolesť hlavy a bohviečo ďalšieho. Rovnakú nepríjemnosť ale dokážu spôsobiť aj kvety, zle vyčistená posteľ od roztočov, alebo nevhodný lak na podlahe, náter na stene a pod. Pred spaním by ste nemali jesť aspoň dve hodiny a kávu si radšej dať najneskôr v podvečer. Kofeín totiž máva pomalý nástup účinku, takže aj keď večer spokojne zaspíte, prebudíte sa okolo tretej, štvrtej, podľa sily kávy, a po zvyšok noci sa budete prevaľovať a ráno vstávať unavení. Rovnako nie je vhodné si dať pred spaním pohárik tvrdého alkoholu, sledovať horor, prípadne stráviť večer náročným cvičením Pozor, nepliesť si s relaxačné prechádzkou pred spaním, ktorá vám naopak môže pomôcť.

spálňa Vybersito.sk 

Osvetlenie
Na nočný stolík patrí lampa, ktorá sa hodí nielen pre už spomínané čítanie, ale aj pre nočné vstávanie. Centrálne svetlo sa nerieši iba jedným, ale veľmi pekne budú vyzerať bodovky v podhľadoch, ktoré navyše môžete zapínať postupne, prípadne regulovať ako stmievanie. Chytrou vychytávkou je aj hlavné osvetlenie na diaľkové ovládanie, vďaka ktorému nemusíte tápať k vypínaču po tme, ale rovno rozsvietiť ešte v posteli.

V košíku nie sú žiadne položky.